Napindító pszichokapszula

Szeretet és egy kis karácsony

2016. december 02. 12:44 - ligetbeli

Meghallgatom:

https://soundcloud.com/user-829209489/szeretet

Egy időben sokat gondolkodtam azon, hogy a világot mennyire felforgatja a karácsony előtti készülődés. Nagy szerepe van ebben a kereskedelemnek és a reklámoknak, melyek fokozatosan elvitték az ünneplés értékét a vásárlás és a drága ajándékok mércéje felé. Tulajdonképpen nem terveztem, hogy a karácsonyról fogok beszélni, a szeretetről viszont annál inkább! És miután a karácsonyt világszerte Jézus születéseként, és az emberi szeretet ünnepeként tartják számon, ezért most épp van aktualitása a szeretetről és a karácsonyról szóló diskurzusnak. 

Az az érdekes, – és ezt már sokan megfogalmazták – hogy ezen a közös ünnepen mindenki nagyon szeretne örömet okozni mások számára. Viszont, ahogy elmúlik a karácsony, kevésbé törekszünk a békére, valamint arra, hogy a szeretet hassa át a másokkal történő interakcióinkat. 

Valójában kinek van igaza, amikor a szeretet fogalmát meghatározza? Sok író és művész állította már témájának középpontjába azt a kérdést, hogy

mi is a szeretet?

Talán nem véletlenül.

Ha, abból indulunk ki, hogy van, aki képes hitelt felvenni azért, hogy egy drága ajándékot meg tudjon venni, az egyrészt nagyon önfeláldozó cselekedet, mert szeretné a szerettének a nagy álmát valóra váltani, pl. egy televízióval. De, másrészt a karácsonynak voltaképp nem az a lényege, hogy a használati tárgyakon keresztül szeressük egymást. Hanem maga szeretet és a meghittség átélése a fontos. Főleg ebben a rohanó világban van erre egyre nagyobb szükségünk.

Amikor kimondjuk ezt a szót a másik számára, hogy szeretlek, máris bizalmat és érzelmi biztonságot sugalmazunk. Ám van olyan író, aki úgy gondolja, hogy a szeretet nem csupán érzés, hanem cselekvés is. Így például Susan Forward híres pszichológus is, aki konkrétan újradefiniálta a szeretet fogalmát.

Úgy határozta meg, hogy a szeretet nemcsak érzésekből áll, hanem egy viselkedési mód is. A szerető viselkedés nem nyomja el a másikat, nem tartja bizonytalanságban, és nem kelt önutálatot. A szeretet nem fáj, hanem jó érzés. A szerető viselkedés megóvja mások érzelmi egészségét. Amikor valaki igazán szeret, akkor érezzük a törődést, az értékelést és a tiszteletet. „Az igazi szeretet a melegség, az öröm, a biztonság, a stabilitás és a belső béke érzését kelti.”

Susan Forward pszichológus gondolatait idéztem (Mérgező szülők c. könyv). Véleményem szerint az eddig elhangzottakat kellene éreznünk az év túlnyomó többségében, és nem csak karácsonykor. S, hogy miként tudunk jól szeretni, arról Brené Brown szociológus írt érdekes gondolatokat könyveiben. Beszámolt arról, hogy az önszeretet fejlesztése mennyiben képes hozzásegíteni bennünket ahhoz, hogy másokat is hasonlóképpen tudjunk elfogadni és szeretni:

mint amennyire ezt saját magunkkal is tesszük.

Én ezekkel a gondolatokkal kívánok kellemes karácsonyi készülődést és további szép napot!

2016-02-12--10-24-08.jpeg

2016.12.02./Civil Rádió Reggeli/Műsorvezető: Szőllősy Kata/

Napindító Pszichokapszula: Bátorligeti Zsuzsanna

 

komment
süti beállítások módosítása