Napindító pszichokapszula

HaNGFüRDő /Tisza Gábor; Szerhangfürdő/

2016. október 26. 16:37 - ligetbeli

Meghallgatom, ráhangolódom:

https://soundcloud.com/user-829209489/napindito-pszicho-civil-radio-fm-98-0-2016-09-09

 

A mai reggelen arra a kérdésre kerestem a választ, hogy

vajon a tudat hangra irányuló intencionális élménye, maga a hang befogadása képes-e visszahatni a hangulatunkra.

Érdekes és egyben árulkodó, hogy a hangulat szó szótöve maga a hang szó.

Egyszer dolgoztam diákként egy olyan biztosítási ügyletekkel foglalkozó cégnél, ahol hideg hívásokat kellett kezdeményeznem. Gondolom, sokan tudják, mit jelent ez, ismeretlenül teljesen ismeretlen embereket tárcsáztam fel és biztosítási ajánlatokat tettem számukra. Viszont a hívás lebonyolítására vonatkozóan kaptam pár aranyszabályt, ennek egyike az volt, hogy:

„Mosolyogj mielőtt telefonálsz, hogy a fogadó fél hallja a hangodon, hogy vidám vagy.”

Annak ellenére, hogy ezt betartottam, igen sokan rámcsapták a telefont rögtön az első mondatnál. Azonban ez a tanács már akkor elgondolkodtatott. Nemcsak azért, mert lehet, hogy valaki épp olyan érzelmi állapotban van, amikor megterhelő lehet számára ez a színészi mosoly, hanem azért is, mert bizony a hangunk valóban többféle érzelmi állapotot képes tükrözni.

Hiszen nem csupán az arckifejezésünk szolgálhat információértékkel mások számára, hanem a hangszínünk is. Lehet hallani, ha valaki vidám, örül valaminek, szorong, fél, vagy épp ideges. De vajon a nem emberi hangok is hasonló információt hordoznak-e a számunkra? Például a tányéron megcsúszó kés éles hangjára sokan idegesen reagálunk, míg például a víz morajlása kellemesen hat ránk. Tulajdonképpen a hangok hangolni képesek a hangulatunkat? Léteznek olyan meditatív hangszerek, mint például a hangtál, mely nemcsak, hogy kellemes hangélményt nyújt, de hangterápiás célokra is használják.

Ismerek egy társaságot Magyarországon, akik olyan közösségi eseményeket szoktak szervezni, ahol különböző meditatív hangszereket, hangtálakat szólaltatnak meg intuitív módon, őket úgy hívják, hogy Szerhang Egyesület, és egyik tagját Tisza Gábort kérdeztem a hangtál hatásáról és arról, hogy a hangok képesek-e hangolni a hangulatunkat?

Gábor már az elején leszögezte, hogy a hangtálak használata nem valamiféle okkult, vagy titkos praktika, melyet csak a "beavatottak" szűk köre ismerhet. Nem ezoterikus eszköz, hanem olyan hangterápiás módszer, ami az emberek közérzetére pozitív hatással van.

A hangterápia olyan akusztikus energiahatást nyújt, amelyre a testünk pozitívan reagál. Hiszen gondoljunk bele, milyen kellemesen érezzük magunkat, mikor meghallgatjuk kedvenc zenénket. Ugyanez az elv érvényes a hangtálak által megszólaltatott hangokra is. Hallgatásuk közben érzékelni és tudatosítani tudjuk a testünkben, lelkünkben zajló finom változásokat. ÉS ami fontos, hogy alapvetően nem érzelemkeltésre használják a hangtálakat és a többi meditatív hangszert, hanem a hallgatóságot segítik abban, hogy egy relaxált tudatállapotot érjenek el, mert ilyenkor testünk regenerálódó képessége fokozódik, és ezáltal pihentebbnek, érzelmileg stabilabbnak érezhetjük magunkat, mely visszahat a hangulatunkra is.

Viszont ameddig nem érjük el ezt az állapotot, egészen addig elménk figyel és összeköti a hallott hangokat érzésekkel. Ilyenkor előfordulhat, hogy egy-egy hangot félelmetesnek, idegesítőnek, vagy nyugtatónak hallunk.

Köztudott az is, hogy a relaxált állapotban eltöltött idő után pihentebbnek érezzük magunkat. Vizsgálatok kimutatták, hogy napi húsz perc relaxáció körülbelül annyi stresszt vezet le, mint 3-4 órányi alvás. Ezért a hangterápia, ami segít elérni egy meditatív állapotot, kihatással van a hangulatunkra és így a saját hangunkra is. Sokan ismerjük, hogy fáradtan milyen monotonon tudunk beszélni, vagy mikor nincs erőnk, a hangunk mennyire bágyadt. Ezzel szemben, ha kipihentek vagyunk dinamikusabb lesz a hangszínünk is.

Ha energiátlanok vagyunk, vagy rossz a kedvünk, de meghallgatunk egy szép zenét, életkedvünk is visszatér. Ezt az állapotváltozást az az erő okozza, amellyel a zene érkezik.

A disszonáns hangzások negatív érzésekkel töltenek fel bennünket és kifárasztanak. Míg a számunkra szép hangok, a pozitív rezgések életigenlő információkat hordoznak.

Köszönöm ezeket a sorokat Tisza Gábornak a Szerhang Egyesület egyik tagjának!

Szép napot kívánok!
img_20161027_115731.png

2016.09.09./Civil Rádió Reggeli/Műsorvezető: Szőllősy Kata/

Napindító Pszichokapszula: Bátorligeti Zsuzsanna

komment
süti beállítások módosítása